Перша долікарська допомога при сонячному опіку та тепловому ударі.

Влітку істотно зростає ризик перегрівання на сонці та навіть у тіні. У такому разі у дитини може настати тепловий удар та з’явиться сонячний опік.

У разі сонячного опіку

☼ При підозрі на сонячні опіки слід оглянути потерпілого і встановити важкість опіків. Насамперед, потерпілого слід перенести у прохолодне місце. Важкість сонячного опіку визначається глибиною ураження шкіри та площею опікової поверхні.

☼Розрізняють 4 ступені опіків:

- 1 ступінь — почервоніння шкіри, свербіння, незначний набряк, можливе лущення;

- 2 ступінь — утворення пухирів з рідиною всередині;

- 3 ступінь — омертвіння тканини;

-4 ступінь — обвуглювання тканини.

☼ Сонячні опіки найчастіше є опіками 1 ступеня, рідше — 2. Насамперед слід прикласти на 5 — 10 хв до обпечених ділянок тіла пузир з льодом або інший холодний предмет з морозильної камери, загорнутий у чисту тканину.

☼Глибокий та великий за охопленням поверхні шкіри опік може викликати опіковий шок. У дітей старше 3 — х років опіковий шок розвивається при площі поверхневого опіку більше 10%, у дітей від 1 до 3 років — більше 5%, у дітей до 1 року — більше 3%. Імовірність появи глибоких опіків у дітей висока через те, що їхня шкіра позбавлена захисних властивостей, що формуються з віком.

☼У разі опікового шоку слід дати потерпілому лугово — содове пиття для повернення втраченої рідини (1 чайна ложка кухарської солі та 1 чайна ложка питної соди на 1 л води).

☼При ушкодженні шкірного покрову необхідно накласти стерильну пов’язку. При опіках 1 ступеня опікову поверхню можна передчасно змазати маззю на основі пантенолу.

☼Для попередження інфікуваня не можна торкатися опікової поверхні руками чи розтинати пухирі.

☼за потреби дати потерпілому знеболювальний засіб 6 разову дозу парацетамолу чи ібупрофену.

☼При появі виражених порушень терморегуляціїї у потерпілого після використання фізичних методів охолодження (обтирання, холодні компреси), перорального прийому жарознижувальних препаратів для профілактики судом й як додаткового знеболення може стати необхідним внутрішньом’язове введення ліків. Склад літичної суміші: 50% — вий розчин анальгіну, 2,5% — вий розчин піпольфену або 1% — вий розчин димедролу, 2% — вий розчин папаверину. Приблизне дозування кожного розчину для дітей віком старше 1 року — 0,1 мл на рік життя.

☼При важких або значних за охопленням площі шкіряного покриву опіках слід виклати швидку.

У разі теплового удару:

☼При настанні теплового удару слід перенести потерпілого у прохолодне місце та покласти його на спину, підклавши йому під голову подушку або згорток одягу.

☼Далі необхідно розстібнути чи зняти з потерпілого одяг, що заважаєдиханню. Змочити голову та груди холодною водою. Прикласти холодний компрес на поверхню шкіри, де зосередженно багато судин ( лоб, тім’яна область та інші).

☼Якщо потерпілий у тямі, бажано дати йому холодний чай або холодну підсолену воду.

☼Якщо порушене дихання та відсутній пульс, слід провести штучне дихання і зовнішній масаж серця та негайно викликати швидку.